معرفی نرم افزار CADe SIMU v4.0

یکی از برنامه های طراحی مدار فرمان ساده و نرم افزار طراحی تابلو برق cade_simu است که توسط آن میتوان مدارات فرمان و قدرت را طراحی کرد و از نحوه ی اجرا و درستی آن با خبر شد.

آموزش cade_simu بسیار ساده بوده و نرم افزار آن به صورت پرتابل بوده و نیازی به نصب ندارد و آخرین ورژن آن، v4 است که لینک دانلود آخرین آپدیت آن را را هم در پایین صفحه برایتان قرار داده ام.

برای آموزش cade_simu ابتدا وارد برنامه می شویم، با ورود به برنامه با صفحه مشابه تصویر زیر روبه رو می شوید که با زدن پسورد 4962 وارد محیط برنامه خواهید شد.

محیط برنامه بسیار ساده بوده و با نیم ساعت وقت گذاشتن با قسمت های مختلف آن آشنا میشوید که مهترین آنها عبارت اند از:

  1. محل رسم مدار
  2. محل انتخاب المان ها و تجهیزات مختلف مانند فیوز، بی تال، موتور
  3. دکمه های اجرا کردن و توقف
  4. دکمه های مربوط به نوشتن و طراحی کردن
  5. گزینه های عمومی نرم افزار مانند بازکردن،سیو کردن و…

برای طراحی بایستی تک تک تجهیزات را انتخاب کنیم و سپس وایرینگ یا سیم کشی نماییم مثلا ابتدا فیوز را از نوار تجهیزات انتخاب میکنیم و در صفحه طراحی قرار میدهیم باقی تجهیزات مانند کنتاکتور، بی متال را هم یک به یک انتخاب کرده و به طور مناسب قرار میدهیم.

پس از اتمام کار، سیم کشی مدار را انجام داده و با زدن گزینه  simulation از درستی مدار خود اطمینان حاصل میکنیم. در اینجا مدار راه اندازی دائم را طراحی کرده ایم.

طراحی مدار در نرم افزار کد سیمو

رسم مدارات شماتیک در cade_simu

یکی از امکانات جالب نرم افزار cade_simu امکان رسم مدارات فرمان و قدرت مختلف به صورت 2بعدی یا 3 بعدی می باشد.

شما با زدن گزینه2D  یا 3D می توانید از تصویر اصلی تجهیزات در مدار خود استفاده نمایید و سپس با سیم کشی بین اجزا مختلف و اجرای آن از درستی مدار خود مطلع شوید.

معایب و مزایای نرم افزار طراحی مدار فرمان cade_simu

این نرم افزار هم مانند هر برنامه ای دارای نقاط ضعف و نقاط قوتی می باشد، هر چند که برای کار ما در شروع بسیار مناسب است اما نا گفته نماند که دارای معایبی هم است که مهمترین آنها در جدول زیر ذکر شده است.

مزایا 

معایب cade-simu

بسیار کم حجم

ضعف در تجهیزات کتابخانه

قابلیت اجرا کردن

وایرینگ نا مناسب

مناسب برای پروژه های کوچک صنعتی

باگ در برخی قسمت های نرم افزار

قابلیت رسم مدار ۲ بعدی و ۳ بعدی

عدم پوشش استاندارهای مختلف

آموزش ساده

به طور خلاصه میتوان گفت که نرم افزار cade simu v4 یک نرم افزار جهت طراحی های ساده مدار می باشد و در کلاس درس برای رسم و تست مدار بسیار مناسب است و یکی از نقاط قوی آن uwser-friendly بودن آن است که سبب می شود در کمترین زمان کار با آن را یاد بگیرید.

لینک دانلود

https://drive.google.com/file/d/1DEVdYZBo_TPWMixT-no-LmQgFblBewuQ/view?usp=sharing

https://mega.nz/folder/V1ElSK7a#emsZo68Jxbn98xfWDfO8-A