گیمیفکشن - قسمت سوم

با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی به بستر های آموزش الکترونیکی شرایط تقریبا تغییر کرده است و امکان ارتقا سطح دانش با کمترین هزینه ها برای تمام افراد فراهم شده است. عموماً افراد بدلیل کمبود وقت و با در نظر گرفتن بهینه بودن هزینه های آموزش مجازی به سمت یادگیری الکترونیکی گرایش پیدا کرده اند. بستر های آموزش الکترونیکی شبیه سازی شده محیط های آموزشی هستند که شرایطی را فراهم می کنند که ...

بستر های آموزش الکترونیکی شبیه سازی شده محیط های آموزشی هستند که شرایطی را فراهم می کنند که افراد بتواند دوره های آموزشی خود را بصورت الکترونیکی بگذرانند و از امکاناتی همچون انجمن، تالار گفتگو، تمرین و …. استفاده کنند. در کنار تمامی این امکانات بستر دیگری همچون کلاس مجازی فراهم شده تا فراگیران با مدرس ارتباط زنده برقرار کنند. تمامی این بستر های آموزشی به کمک فراگیران آمده اند تا کمک کنند تجربه یادگیری الکترونیکی برایشان موثر واقع شود.

 

Gamification راه حلی جذاب برای انگیزه بیشتر در یادگیری

گیمیفیکیشن (Gamification) به مفهوم استفاده از اجزا و تفکرات بازی‌گونه در زمینه‌هایی است که ماهیت بازی ندارند. رسالت اصلی گیمیقیکیشن استفاده از اِلمان هایی همچون  Badge و Leaderboard برای ایجاد انگیزه و اشتیاق در کاربران و فراگیران است. با کمک این نشان هایی که در فواصل یادگیری در اختیار فراگیران قرار می گیرد آنها تلاش می کنند برای دریافت این نشان ها و کسب رتبه بالا بیشتر درگیر یادگیری شود که این امر منجر به بالا رفتن بهره وری و در نهایت کسب بازخورد مناسب برای افراد و سازمان می شود.

 

گیمیفیکیشن در آموزش مجازی

– لذت بیشتر در محیط یادگیری

– بالا رفتن شوق یادگیری

– مشاهده روند پیشرفت و تلاش برای بهتر شدن

– کاهش استرس در زمان یادگیری

– حذف باخت و شکست برای فراگیران

– ارتقای اعتماد به نفس در جهت بهبود روند یادگیری

– تقویت ریسک پذیری کاربران

– آموزش بیشتر در ازای پاداش

بازی واری یا بازی سازی شرایطی را در اختیار یادگیرندگان قرار می دهند که یادگیری نه تنها کسل کننده نباشد بلکه شوقی را ایجاد می کند که فراگیران علاوه بر اینکه آموزش های لازم را یاد می گیرند، یک تجربه شادی را در خلال یادگیری تجربه خواهند کرد.